Planowanie każdego leczenia i przygotowanie do zabiegu wszczepienia implantu jest sprawą indywidualną i dopasowaną do stanu zdrowia oraz kondycji pacjenta. Jednak każde planowanie leczenia przebiega podobnie i można je podzielić na następujące etapy:

1. Wizyty konsultacyjne i planowanie leczenia

W czasie tych wizyt, stomatolog ocenia stan uzębienia pacjenta i uzyskuje informacje na temat jego ogólnego stanu zdrowia. Po badaniu wstępnym lekarz sprawdza stan kości pacjenta – ocenia czy ilość kości w wyrostku zębodołowym jest wystarczająca do umieszczenia w nim implantu w jeden dzień. Jeśli lekarz stwierdzi ubytki oraz złą jakość kości, to podejmuje decyzję o jej odbudowie i regeneracji. Na tym etapie wykonuje się również tomografię komputerową, zdjęcie RTG zębowe, zgryzowe, panoramiczne, pozwalające prawidłowo zaplanować leczenie. Oprócz wywiadu na temat ogólnego stanu zdrowia, etap planowania leczenia obejmuje również wstępny kosztorys i wycenę wszystkich zabiegów.

Jednak nie wszyscy pacjenci mogą zostać poddani zabiegowi wszczepienia implantu zęba.

Do głównych przeciwwskazań zabiegu należą: zaawansowana osteoporoza, ciąża, nieunormowana cukrzyca, choroby nowotworowe, alkoholizm, narkomania, AIDS, brak miejsca w zgryzie. W przypadku chorób reumatycznych, psychicznych, szpiku kostnego, wad serca konieczna jest konsultacja z odpowiednim lekarzem specjalistą.

Część gabinetów stomatologicznych prosi pacjenta o przedstawienie aktualnych badań krwi, w skład których wchodzą np. OB, cukier, HbS, THS, T3, T4.

Równie ważna jest świadomość pacjenta odnośnie zabiegu i dbania o implanty. W czasie planowania leczenia stomatolog przedstawia różne propozycje, omawiając ich wady i zalety. Następnie wspólnie z pacjentem wybiera najlepszą opcję.

2. Chirurgiczne wszczepienie implantu

Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub narkozie całkowitej. Jest on całkowicie bezbolesny i w zależności od ilości implantów trwa od kilkudziesięciu minut do około 2 godzin. Zdjęcie szwów następuje po 10-14 dniach, jednak na ostateczne osadzenie korony zęba trzeba jeszcze poczekać przez około 3-5,6 miesięcy, w zależności od umiejscowienia implantu.

3. Odbudowa protetyczna

Ostatnim elementem leczenia implantologicznego jest osadzenie na implancie zęba korony protetycznej. Zabieg ten jest uwieńczeniem, czasami kilkumiesięcznego oczekiwania. Zdarza się, że przed wykonaniem ostatecznej korony protetycznej zakłada się korony tymczasowe, których zadaniem jest odpowiednie przygotowanie dziąsła pod implant stały. Ma to znaczenie również estetyczne, co jest szczególnie ważne przy uzupełnianiu ubytków z przodu jamy ustnej.